معرفی شهرستان گیلانغرب

 

شهرستان گیلانغرب

الف – بخش اقتصادی

شهرستان گیلانغرب از توابع استان کرمانشاه با وسعت 2367 کیلو متر و با جمعیت 70 هزار نفر که حدودآً 20 هزار نفر آن در شهر و بقیه در روستا و مناطق عشایر نشین سکونت دارد ، دارای دو بخش مرکزی و گواور در شهر گیلانغرب و سرمست و باتعداد 203 روستا یکی از شهرستانهای استان کرمانشاه محسوب که در غرب استان کرمانشاه واقع شده است و نیز دارای مقدار 39339 هکتار زمین مزروعی که شامل 32939 هکتار دیم و 6400 هکتار آبی و 420 هکتار باغات و 216000 هکتار مراتع می باشد که این یکی از قطبهای اقتصادی بویژه در بخش کشاورزی محسوب می شود این شهرستان دارای آب و هوایی معتدل بوده و به علت تنوع آب و هوایی در فصول سال دارای خاک حاصلخیز و هوای خوب و آب فراوان می باشدو محصولات عمده کشاورزی آن عبارتند از گندم ، ذرت ، جو- نخود ، چغندر قند،آفتابگردان و صیفی کاری است . در بخش دام به علت وجود مراتع غنی و فرهنگ عشایری، منطقه بصورت سنتی بیش از 450 هزار رأس دام داراست که بخش عمده ای از فراورده های دامی استان در کشور را تأمین می نماید که علاوه بر این دارای معادن غنی گچ و زغال سنگ و غیره ... می باشد.

ب - بخش هنری : گیلانغرب در بخش هنری دارای انجمن های فعال ادبی نظیر شعر و خوش نویسی است.

پ - بخش صنایع دستی و روستایی نظیر گلیم و قالی فعال است .

ت - بخش صنایع تاریخی : گیلانغرب از نظر تاریخی در جنگ دوم جهانی توسط ارتش انگلیس بصورت موقت اشغال گردید و همچنین دارای ابنیه تاریخی نظیر تپه قلعه در مرکز شهر و دخمه فرهاد در دیره قلعه مهر نگار در ویژنان می باشد.

ث - بخش فرهنگی - مردم گیلانغرب دارای دین اسلام و مذهب شیعه شامل 90% مسلمان و شیعه و 10% فرقه اهل حق است و به زبان کردی کرمانشاهی تکلم می نمایند. جو حاکم در منطقه فرهنگ قبیله ای و ( روابط چهره به چهره ) می باشد و دارای آداب و سنن سنتی بویژه مهمان نوازی از جمله ویژگیهای ممتاز مردمان این شهرستان است .

بخش سیاسی : گیلانغرب در حال حاضر از نظر سیاسی دارای سه تشکل سیاسی شامل انجمن اسلامی معلمان ، جبهه مشارکت ،جامعه اسلامی فرهنگیان ،انجمن اسلامی کارمندان است .

بخش استراتژیک – گیلانغرب فاقد نقطه صفر مرزی است. در ایام جنگ تحمیلی توان تشکیل یک تیپ مستقل تحت عنوان تیپ حضرت مسلم ابن عقیل را داشته است . از ویژگیهای عمده استراتژیکی داشتن کوهستانهای سخت و صعب العبور می باشد . نقاط منتهی به مرزی از طریق سومار و نفت شهر انجام می پذیرد که در سر راه عتبات عالیات قرار دارد .

بخش جهانگردی : با توجه به وجود سد مخزنی کله شک ،دریاچه سراب ،سد زاگرس و رودخانه گلین چشم انداز آتیه آن یکی از شهرهای توریستی استان تلقی خواهد شد .

نقاط قوت : زمین های حاصلخیز ، تنوع آب و هوایی ، آب فراوان بعلت وجود سدها و چشمه ها مردان سخت کوش ، مسیر عتبات عالیات و چشم انداز آینده توریستی آن قابلیت آبی کردن زمینهای دیم و احیاء مراتع وتوسعه باغداری و مرکبات ایجاد صنایع تبدیلی گچ و زغال سنگ با توجه به وجود منابع غنی از ویژگیهای مهم این شهرستان بشمار می آید

/ 0 نظر / 138 بازدید