دستیابی محققان ایرانی به فن آوری پیشرفته تولید الیاف کربنی

ایسنا: پژوهشگران یک شرکت داخلی از دستیابی به فن آوری تولید الیاف کربن برای نخستین بار در خاورمیانه خبر دادند.
مهندس مازیار زند، مدیر پژوهش و مهندسی شرکت گسترش مواد پیشرفته وابسته به شرکت گسترش و نوسازی صنایع ایران اظهار کرد: عملیات اجرایی احداث کارخانه تولید الیاف کربن، اوایل اسفند ماه سال جاری در کشور آغاز می شود.
وی خاطرنشان کرد: الیاف کربن موادی هستند که برای افزایش مقاوم سازی ساختمان ها و دیگر سطوح مورد استفاده قرار می گیرند و با هزینه های زیادی از کشورهای دیگر وارد می شوند اما با تلاش پژوهشگران ایرانی تولید نیمه صنعتی آن در کشور آغاز شده است.
زند افزود: این مواد با وجود وزن کم، استحکامی حدود 7 تا 21 برابر استحکام فولاد دارند و نسبت به کارایی بالایی که دارند با هزینه مناسبی تولید خواهند شد.
وی در بیان کاربرد های الیاف کربن گفت: الیاف کربن در ساخت قطعات بدنه هواپیما، موشک، مقاوم سازی ساختمان ها و ساخت مخازن CNG نوع سوم و چهارم به کار می روند.
برای مقاوم سازی ساختمان الیاف کربن را در قسمت پی ساختمان یا ستون های اصلی به صورت کاغذ دیواری به دور ستون پیچانده و ساختمان را در برابر زلزله مستحکم می نمایند و این مواد به صورت بدبند روی دیوارهای ساختمان هی قدیمی که فاقد بادبند فلزی هستند نیز قابل نصب است.
مهندس زند ادامه داد: روی بدنه آلومینیومی مخازن CNG نوع سوم را با الیاف کربن پوشانده و مقاوم می کنند. مخازن ساخته شده با این الیاف وزن کمتری نسبت به مخازن فولادی دارد به طوری که مخازن CNG فولادی خودروهای سواری وزنی معادل 75 کیلوگرم دارند اما مخازن کربنی با ظرفیتی معادل کمتر از 25 کیلوگرم وزن دارند.
وی خاطر نشان کرد: مواد اولیه الیاف PAN ویژه از نوع پلی آکریلونیتریل هستند که در کشور وجود نداشته و فن آوری پیشرفته آن نیز از دستاوردهای با اهمیت جهت تولید الیاف کربن grabe-High محسوب می شود و تکنولوژی تولید این الیاف وارد و در کشور بومی شده است.
این پژوهشگر در پایان با اشاره به این که یکی از هتل های بزرگ تهران و بسیاری طرح های مقاوم سازی دیگر در کشور با استفاده ازالیاف کربن وارداتی به مقاوم سازی اقدام کرده اند ، بر اهمیت و کارایی بالای این الیاف در مقاوم سازی ساختمانهای کشور تاکید و تصریح کرد: توید انبوه الیاف کربن در یکی از شرکت های زیر مجموعه این شرکت به نام شرکت گسترش الیاف پیشرفته طی یک تا یک و نیم سال آینده آغاز می شود.

/ 0 نظر / 132 بازدید