باهوش ترین حیوانات

دنیای حیوانات بسیار پر رمز و راز و جالب است. اغلب حیوانات توانایی‌های ویژه‌ای دارند، اما سطح هوش آنها بسیار متفاوت است و تنها منحصر به گونه‌ خاصی نیست. در این میان بسیاری از اعمال حیوانات از روی غریزه انجام می‌شود که نباید آن را با هوش آنها اشتباه گرفت.
شامپانزه باهوش‌ترین جانور حیات وحش است. این گونه میمون به طور گروهی زندگی می‌کند و قادر به استفاده از ابزار برای دستیابی به غذا و حتی دفاع از خود است.
طوطی خاکستری باهوش‌ترین پرنده است. این طوطی قادر به تشخیص رنگ‌ها بوده و با آموزش می‌تواند در پاسخ به پرسش‌ها بیش از 300 جمله مربوط را بگوید. اصولا طوطی‌ها پس از شامپانزه‌ها و دلفین‌ها سومین گونه جانوران باهوش محسوب می‌شوند.

دلفین‌ها در دنیای حیوانات پس از شامپانزه‌ها باهوش‌ترین حیوان هستند. دلفین‌ها از طریق امواج صوتی قادر به ارتباط با یکدیگر بوده و دارای حس همکاری قوی هستند. در عین حال، دلفین از حس درک نسبت به خود و سایرین برخوردار است و این توانایی‌ها موجب شده که کوسه‌ها حتی کوسه سفید، شکارچی مطلق اقیانوس‌ها، از برخورد با دلفین‌ها اجتناب کنند.

موش صحرایی بیش از هر چیز به حس بویایی بسیار قوی و دقیق این جانور ارتباط دارد.

هشت پا دومین موجود باهوش دریایی است. بیش از نیمی از نورون‌های عصبی هشت پا در بازوهای آن قرار دارند، بنا براین اختاپوس در هر بازویش دارای یک مغز کوچک است که به جانور امکان می‌دهد هماهنگی فوق‌العاده‌ای در اندام‌هایش داشته باشد. این جانور در برابر مسائل پیچیده می‌تواند بسرعت واکنش نشان داده و آنها را از سر راه بردارد.

سگ گلدن، هوشی فراتر از سایر سگ‌ها دارد و به همین دلیل از این نوع سگ در عملیات نجات استفاده می‌شود. سگ نژاد گلدن علاوه بر این، احساس مسوولیت بسیار و شجاعت فراوان دارد که این حیوان را به یک نجات دهنده منحصر به فرد تبدیل کرده است.

اورکا به دلیل هوش بالایی که دارد یک شکاچی بسیار موفق است. اورکا‌ها نیز مانند دلفین‌ها به طور گروهی شکار می‌کنند و شیوه شکار این جانور با شرایط جغرافیایی متفاوت تغییر می‌کند.

فیل‌ها نیز از جمله باهوش ترین حیوانات هستند. این جانور غول پیکر از حافظه‌ای فوق‌العاده برخوردار است. فیل‌ها به صورت گروه خانوادگی که همه تحت فرمان مسن‌ترین فیل ماده هستند، زندگی می‌کنند.

گوسفندان طبق تحقیقات جدید، ضریب هوشی گوسفندان در به خاطر آوردن آنچه برای آنها رخ داده است باورکردنی نیست. براین اساس گوسفندان در به خاطر آوردن چهره‌های قدیمی که با آنها بوده‌اند نظیر چوپان‌های گله و نیز خودگله‌ای که با آن بوده‌اند، قدرت شگفت‌آوری دارند و براحتی صاحبان قبلی و مکان سابق خود را تشخیص می‌دهند.

مورچه‌ها : دانشمندان طی یک آزمایش عجیب، برای دسته‌ای از مورچگان کفش‌هایی که پاهای آنها را بلند می‌کرد تهیه کردند و رفتار حرکتی آنها را بررسی کردند، نتیجه بیانگر این نکته بود که این حیوانات برای اندازه‌گیری مسافت‌های مختلف و جهت‌یابی، قدم‌هایشان را می‌شمرند. محققان بر این باورند مورچه‌های صحرایی از نوری که از ستارگان در آسمان شب تابیده می‌شود، به عنوان کلیدی برای بازگشت به لانه‌هایشان استفاده می‌کنند، اما هنوز در این خصوص که مورچه‌ها چگونه قادر به اندازه گیری دقیق فاصله‌ها هستند، شک و شبهه فراوان وجود دارد.

/ 0 نظر / 24 بازدید