دستیابی به بیوتکنیک تکثیر صدف مرواریدساز توسط محققان ایران

همایون حسین‌زاده مجری این طرح گفت: صدف مروارید ساز لب سیاه یکی از گونه‌های ارزشمند اقتصادی در خلیج فارس است و این گونه در بین صدف‌های مروارید سازی که در دنیا وجود دارد یکی از گونه‌های ارزشمند است .  
وی تصریح کرد: بیش از 100 سال پیش خلیج فارس و به ویژه بندر لنگه به عنوان بندر صدف شناخته شده بود و اعتبار این اسم را از صدف‌های مروارید ساز لب سیاه به دست آورده بود .  
این پژوهشگر با بیان این مطلب که این مروارید زمانی بخشی از اقتصاد خلیج فارس را به خود اختصاص داده بود، افزود: جوامع بومی منطقه به سمت صید این گونه صدف روی آورده بودند و این امر سبب کاهش ذخایر این صدف‌ها شده بود و همچنین آلودگی‌های صنایع نیز این صدف‌ها را دچار محدودیت بیشتری کرده است .  
وی ادامه داد: تحقیقات انجام شده، نشان داد که ذخایر این صدف‌ها هم اکنون در خلیج فارس بسیار محدود است .  
حسین‌زاده خاطرنشان کرد: در ابتدا برای انجام این پروژه تحقیقاتی مکان دقیق مولدین این صدف‌ها مشخص شد و همچنین چگونگی حمل آن‌ها که میزان آسیب را به حداقل برساند مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت و شرایط نگه‌داری مولدین نیز بررسی شد تا گامت ها یا اسپرم و تخمک را در بهترین شرایط داشته باشیم .  
وی اضافه کرد: مولدین را باید وادار می‌کردیم که تخمک و اسپرم خود را رها سازی کنند و باید زمان و مرحله رشد و نمو جنینی نیز مشخص می‌کردیم و تمام مسیر تکوینی و رشد جنینی را دنبال کردیم .  
مجری طرح بیوتکنیک تکثیر صدف مرواریدساز گفت: در طول این پروژه در طی 35 روز موفق شدیم تمام مسیر رشد و نمو جنینی و دوران لاروی را سپری کنیم و نهایتا بیوتکنیک لازم را تهیه کنیم .  
وی یادآور شد: ما توانستیم در طی این پروژه با کشت جلبک‌ها داخلی و وارداتی به فناوری تغذیه لاروها دست پیدا کنیم .  
وی با اشاره به این‌که لارو ها اشکال مختلفی دارند و در ابعاد میکروسکوپی هستند، گفت: لاروها را نمی‌توان با چشم غیر مسلح دید اما در مراحل نهایی این پروژه به مرحله «صدفچه» یا «اسپات» رسیدیم که در این مرحله لارو نشست می‌کند و در یک بستر سفت و محکمی می‌نشیند و از آن به بعد مراحل جدیدی از زندگی صدف آغاز می‌شود و در این مرحله صدف با چشم غیر مسلح نیز دیده می‌شود .  
حسین‌زاده اظهار داشت: پس از این مرحله صدفچه به محیطی در دریا برای پرورش منتقل می‌شود .  
وی ادامه داد : طناب‌هایی را به صورت افقی در دریا قرار می‌دهیم و این طناب‌ها را به وسیله بویه‌هایی می‌بندیم و از پایین هم توسط لنگر مهار می‌شوند و نهایتا به این طناب‌ها پنل‌هایی آویزان می‌شود که این پنل‌ها از جنس تورهای صیادی هستند و در داخل جیب این پنل‌ها صدف‌ها قرار می‌گیرند .  
مجری این طرح افزود: بعد از گذشت حدود یک تا دو سال این صدف‌ها را از پنل‌ها خارج می‌کنیم در این زمان صدف‌ها به اندازه‌ حدود 15 سانتی‌متر رسیده‌اند و این صدف‌ها را مورد آزمایش قرار می دهیم و برخی از این‌ها در حال بلوغ هستند و برخی به بلوغ رسیده‌اند. تعدادی از این صدف‌ها می‌توانند به عنوان مولد برای سال‌های بعد به کار گرفته شوند و برخی دیگر از این صدف‌ها شروع نقطه سرمایه‌گذاری و تولید مروارید است .  
وی تصریح کرد: صدف‌هایی که شرایط تولید مروارید را دارند بر روی آن ها عملیات هسته گذاری انجام می‌شود به طوری که در این مرحله بافتی از یک دهنده جدا می‌کنیم و هسته‌ای را که از قبل تهیه کردیم بعد از باز کردن دهان صدف در داخل آن قرار می‌دهیم .  
وی افزود: صدف بعد از گذراندن دوران نقاهت خود به دریا بازگردانده می‌شود و بعد از 9 الی 12 ماه مروارید با کیفیت تولید می‌شود .  
وی با اشاره به این‌که این فناوری در ایستگاه تحقیقاتی بندر لنگه بومی شده است، گفت: ما هم اکنون آمادگی واگذاری این فناوری را به بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری داریم

/ 1 نظر / 50 بازدید
ابوالفضل اولادی

بنده خیلی علاقمند هستم در این زمنیه فعالیت نمایم لطفا بنده را راهنمایی فرمایید با تشکر . 09127819068