جایزه بین المللی فیزیک برای محقق ایرانی

یکی از با ارزش ترین جوایز علمی در رشته فیزیک به پژوهشگر جوان ایران ، دکتر یاسمن فرزان تعلق گرفت .

به گزارش شبکه خبر، جایزه آیوپاپ شامل یک نشان گواهی و پاداش نقدی است که در سی و چهارمین همایش بین المللی فیزیک با انرژی زیاد ( ICHEP2008 ) که مرداد امسال در فیلادلفیای آمریکا برگزار می شود به دکتر فرزان اعطا خواهد شد.

جایزه " دانشمند جوان فیزیک " نخستین بار به همت اتحادیه بین المللی فیزیک محض و کاربردی اتحادیه بین المللی ( آیوپاپ ) در نظر گرفته شده و قرار است هر دو سال یک بار در زمینه فیزیک ذرات به فیزیکدانان برگزیده ای که فعالیت های علمی درخشانی داشته اند اعطا شود.

دکتر یاسمن فرزان که هم اکنون عضو هیئت علمی پژوهشگاه دانش های بنیادی است در دبیرستان به عنوان نخستین دختر المپیادی ایران در رشته فیزیک در المپیاد بین المللی این رشته شرکت و پس از گذراندن تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد در ایران، تحصیلات در مقطع دکترا و تحقیقات خود را در مرکز تحقیقات بین المللی در ایتالیا و دانشگاه استنفورد زیر نظر دو نفر از بهترین فیزیکدان ها گذرانده است .

یاسمن فرزان روش انتخاب پژوهشگر برتر آیوپا را معرفی نامزد از طرف استادان برجسته فیزیک از کشورهای مختلف و بررسی فعالیت های معرفی شدگانی که هیئت داوران به آن می پردازند ذکر کرد و گفت : کار من در زمینه پدیده شناسی و تحلیل داده هاست به این صورت که پس از مطرح شدن یک نظریه پدیده شناسان با استفاده ازروش تحلیلی به فرمول هایی می رسند که در اختیار آزمایش کنندگان برای بررسی های تجربی قرار می گیرد.

وی افزود: ما درباره فیزیک ذرات بنیادی و به طورخاص نوترینوها کار می کنیم، ذره ای که به علت نداشتن بار الکتریکی و جرم بسیار کمتر از نوترون با دشواری زیادی برای مطالعه و آشکارسازی روبروست .

فرزان با اشاره به بررسی نوترینوها در مراکز تحقیقاتی مختلف دنیا برای شناخت ویژگی های این ذره گفت : این پژوهش ها ممکن است درآینده موجب یافته هایی شود که کاربرد عملی پیدا کند از جمله پیش بینی می شود باتوجه به قابلیت عبور ذرات نوترینو از قطر کره زمین بتوان از آن در شناخت ویژگی های درونی زمین استفاده کرد.

/ 0 نظر / 27 بازدید