ایران به فن آوری تولید بنزین از گاز طبیعی دست یافت

در شیوه جدیدی که دکتر احمد توسلی مبتکر ایرانی ابداع کرده و درمراکز ثبت اختراعات برخی کشورهای اروپایی، حوزه خلیج فارس و نیز آمریکا ثبت شده است و به عنوان شیوه جی تی ال شناخته می شود، علاوه بر بنزین، سوخت جت، گازوییل و گاز مایع نیز با استفاده از گاز طبیعی تولید می شود.
باقر مهاجرانی رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در جمع خبرنگاران دراین باره گفت: هم اکنون برای راه اندازی واحد صنعتی اجرای این طرح و تولید 10هزار بشکه فرآورده درحال مذاکره و بررسی هستیم.
به گزارش واحد مرکزی خبر توسلی مبتکر ایرانی این طرح که هم اکنون مسئول اجرای آن در پژوهشگاه صنعت نفت کشور است، دراین زمینه گفت: دراین طرح به ازای تولید هر بشکه فرآورده نفتی حدود 250 مترمکعب گاز طبیعی استفاده می شود.
وی گفت: دراین شیوه 99.3 درصد محصول مستقیم طرح بنزین، گازمایع، سوخت جت و گازوییل است و بقیه محصول نیز در فرآیندی دیگر به فرآورده های یادشده تبدیل می شود.
وی درباره کیفیت و قیمت بنزین تولیدی دراین شیوه گفت: بنزین حاصل از گاز طبیعی به دلیل درجه آرام سوزی مناسب و خوب و نیز مناسب بودن برای محیط زیست 7تا 10 درصد از بنزین سوپر بدون سرب حاصل از نفت خام گرانتر است.
توسلی افزود: با توجه به اینکه ایران 18 درصد گاز طبیعی دنیا را در اختیار دارد، این شیوه برای تولید فرآورده های نفتی بسیار به صرفه است. وی یادآورشد: ایران نیز به دلیل مجاری خوبی که برای فروش نفت خام خود دارد به خوبی می تواند فرآورده های ناشی از گاز طبیعی را در بازار جهانی به فروش برساند.
وی همچنین گفت: برای تولید صنعتی یعنی بیشتر از 30 هزار بشکه، طرح «جی.تی.ال» 18ماه تا دوسال زمان نیاز داریم.
توسلی تأکید کرد: در بدترین شرایط به ازای ایجاد ظرفیت تولید هربشکه فرآورده 25تا 30 هزار دلار سرمایه گذاری نیاز است.
وی خاطرنشان کرد: با ثبت این ابتکار در کشورهای مختلف امکان صدور محصولات این طرح به کشورهای دیگر وجود دارد.

/ 0 نظر / 28 بازدید