معرفی کشور نیوزیلند

 

نیوزیلند

 

زلاند نو یا نیوزیلند کشوری متشکل از دو جزیره بزرگ و جندین جزیره کوچک در جنوبغربی اقیانوس آرام است که طی سال‌های گذشته گردشگری و صنعت درآمد خوبی برای مردم آنبه ارمغان آورده است.

استرالیانزدیکترین همسایه این کشور در فاصله دوهزار کیلومتری آن قرار دارد. نزدیکترین همسایگان این کشور از شمال جزایر تونگا،فیجی، نیوکالدونیا هستند.

بیشتر جمعیت نیوزیلند را مهاجران اروپایی تشکیل می‌دهند. مهمترین اقلیترنگین‌پوستان مائوری‌ها هستند که از هزار سال پیش ساکن این سرزمین شده‌اند.

اولین بار در سال ۱۶۴۹ ملوانانی ازهلندپا براین سرزمین گذاشتند اما مدت زیادی در آن نماندند. پس از آنها جیمز کوک، ناخدایانگلیسی پا در نیوزیلند گذاشت.

در سال ۱۸۴۰ قرارداد وایتانگی میان دولتبریتانیاو مائوری‌ها این کشور را را تحت‌الحمایه بریتانیا و بخشی از این امپراتوری ساخت. درسال ۱۹۰۷ این کشور از انگلیس مستقل شد.

نیوزیلند عضو اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع است و سمت تشریفاتی ریاست حکومتهمچنان در اختیار پادشاه بریتانیا است.

جانشین پادشاه در زلاندنو فرماندار کل است که به توصیه نخست‌وزیر انتخابمی‌شود.

امروزه نیوزیلند نه فقط با بریتانیا بلکه با استرالیا، آمریکا وژاپننیز روابط نزدیک و مناسبات اقتصادی گسترده‌ایدارد.

این کشور بکر و دست نخورده از زیبایی‌های فراوانی برخوردار است و از کوه‌های یخیگرفته تا سواحل زیبا و گرم در این کشور پیدا می‌شود.

هشتاد درصد حیوانات این سرزمین بومی نیوزیلند هستند، موجوداتی که نیاکان آنهاهزاران سال پیش از مسیر دریا وارد آن شده و با توجه به ویژگی‌های محیطی آن تغییرشکل یافته‌اند. کیوی یکی از این پرندگان است که نشان ملی این کشور شده‌است.

مردم

جمعیت این کشور چهار میلیون و ۱۷۳ هزار نفر با میانگین سنی ۳۶ سال است. امید بهزندگی برای زنان ۸۲ و برای مردان ۷۸ سال است.

زبان‌های رسمی این کشور شامل انگلیسی، مورائی و سینگ است. ۹۹ درصد از مردم آنباسواد هستند.

نیوزیلند یک کشور عمدتا شهرنشین است. ۷۲٪ مردم در ۱۶ منطقه شهری این کشور زندگی می‌کنند و نیمی از آن‌ها در چهار شهر اصلی اوکلند، ولینگتون، همیلتون و چرایست‌چرچ به‌سر‌ می‌برند.

نود‌و‌نه درصد بزرگسالان نیوزیلندی باسواد هستند. البته ۲۲٪ آن‌ها از تحصیلات رسمی برخوردار نیستند. بیش از ۱۴٪ مردم نیز مدرک دانشگاهی دارند.

دولت نیوزیلند سیاست بسیار بازی نسبت به مهاجران دارند. در سند استقلال نیوزیلند حاکمان این کشور تعهد کرده‌اند که هر سال معادل یک درصد جمعیت این کشور مهاجر بپذیرند. در حال حاضر بیست‌و‌سه درصد جمعیت کشور در خارج از این سرزمین به‌دنیا آمده‌اند که یکی از بالاترین رقم‌ها در دنیاست. بیست‌و‌نه درصد آن‌ها بریتانیایی یا ایرلندی هستند. مهاجران آسیای شرقی به‌ویژه چینی‌ها در سال‌های اخیر افزایش زیادی یافته‌اند.

مسیحیت مهمترین دین نیوزیلند است، ۵۶٪ مردم این کشور مسیحی هستند. انگلیکان ها، کاتولیک ها، پرسبیترن ها، متدیست ها و باپتیست مهمترین گروه‌های مسیحی هستند. سی‌و‌پنج درصد مردم خود را بدون اعتقاد به مذهب معرفی کرده‌اند. بودیسم، هندوئیسم، اسلام و مذاهب دیگر هم ‌پنج درصد جمعیت نیوزیلند را تشکیل می‌دهند.

 

اقتصاد

نیوزیلند اقتصاد پیشرفته و پررونقی دارد. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۰۷ به ۱۲۸/۱ میلیارد دلار و تولید سرانه آن به ۳۰۲۳۴ دلار رسید که در ردیف بیست و هشتم دنیا و نزدیک به کشورهای اروپای جنوبی قرار می‌گیرد .

از سال ۲۰۰۰ تاکنون سطح درآمد میانه خانواده‌های نیوزیلندی افزایش چشمگیری داشته است. باوجود این‌که سطح درآمدهای مردم این کشور پائینتر از بسیاری از کشورهای جهان اول قرار دارد، اما تحقیقات بین‌المللی نشان داده که مردم این کشور دارای سطح بالای رضایت از زندگی هستند

/ 0 نظر / 94 بازدید