معرفی کشور دانمارک

 

دانمارک

 

پادشاهی دانمارک کوچکترین کشور منطقه اسکاندیناوی در اروپا است و به عنوان پلارتباطی کشورهای این منطقه و آلمان محسوب می‌شود.

پایتخت دانمارک کپنهاگ است. این کشور از شبه جزیره «ژوتلند» و بیش از 400 جزیرهکه تنها 25 درصد آنها قابل سکونت هستند تشکیل می‌شود. جزیره گرینلند در اقیانوسمنجمد شمالی و جزایر فارو نیز جزو قلمرو برون‌مرزی و خودگردان این کشور به حسابمی‌آیند.

خاک اصلی دانمارک از یک شبه جزیره به نام ژوتلند  و ۴۴۳ جزیره شکل گرفته است. (تنها ۷۶ جزیره مسکونی هستند.) مهم‌ترین این جزایر شیلند ، فون  و بورنهولم (شرقی‌ترین مکان دانمارک) هستند. دانمارک، ۴۳,۰۶۹ کیلومتر مربع مساحت دارد و از خاور به دریای بالتیک، از غرب به دریای شمال، از جنوب به کشور آلمان و از شمال به تنگه اسکاژراک محدود می‌شود. به دلیل شمار زیاد جزایر، دانمارک دارای خط طولانی ساحلی به درازای ۷٫۴۱۳ کیلومتر است. مهم‌ترین شهرهای دانمارک عبارت‌اند از کپنهاگ (پایتخت) در جزیره شیلند، اوهوس، آلبورگ و اسبرگ در شبه جزیره ژوتلند و اودنسه در جزیره فون.

آب و هوای آن معتدل است و در نواحی دریای شمال در تمام فصل های سال، به خصوصتابستان و پائیز،  باران می‌بارد. در سواحل غربی، ماهیگیری از مشاغل رایج است.

روابط دانمارک از ابتدای عضویت در اتحادیه اروپا در سال 1973 میلادی روابط محکمیبود که آینده این کشور را رقم زد. این کشور عضوپیمانآتلانتیک شمالی (ناتو)نیز هست.

دانمارک تا کنون دوبار در سال‌های 2006 و 2007 به عنوان شادترین کشور جهان برایزندگی انتخاب شده است.

این کشور رژیم مشروطه پادشاهی دارد و از سال ۱۹۴۵ در سازمان ملل متحد عضو است.

اقتصاد

اقتصاد دانمارک در سال‌های اخیر به دلیل رشد خصوصی‌سازی توسعه زیادی یافته است. البته افزایش صادرات و سرمایه‌گذاری نقش مهمی در این توسعه اقتصادی ایفا کردهاست.

تولید ناخالص داخلیاین کشور در سال 2006 میلادی 202.1 میلیارد دلار بود. 2.911 میلیوننفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند و نرخبیکاری در آن 3.8 درصد است. نرخ تورم دانمارک 1.9 درصد در سال 2006 میلادی بود.

مردم دانمارک در یک همه‌پرسی به پذیرفتن یورو به عنوان واحد پولی خود رای منفیدادند و واحد پول این کشور همان کرون باقی ماند.

 این کشور منابع زیادی ندارد. با این حال روزانه 342 هزار بشکه نفت تولید می‌کندو 320 هزار بشکه آن را صادر می‌کند و برای مصارف داخلی خود 164 هزار بشکه در روزنفت وارد می‌کند.

دانمارک از تولیدکنندگان و صادر کنندگان بزرگ گوشت، کره، پنیر و تخم‌مرغ در جهاناست. ماشین‌آلات صنعتی بخش دیگری از صادرات آن را تشکیل می‌دهد. ماهی، دارو ومبلمان بخش دیگر صادرات این کشور را تشکیلمی‌دهد.

مردم

بیشینه مردم دانمارک از نژاد اسکاندیناویایی‌اند و با مردم سوئد و نروژ خویشاوندند. اسکاندیناویایی‌ها از تبار وایکینگ‌ها و شاخه‌ای از نژاد ژرمن هستند. ۸٫۵٪ مردم مهاجرانی هستند که بیشتر از کشورهای جنوب آسیا و خاورمیانه به دانمارک آمده‌اند.

زبان دانمارکی زبان رسمی کشور، دانمارکی است که از خانواده زبانهای هندواروپایی، شاخه زبانهای ژرمنی بوده و با زبانهای سوئدی و نروژی زیرشاخه شمالی زبانهای ژرمن را می‌سازد.

۹۵٪ مردم پیرو کلیسای پروتستان لوتری (لوتران) هستند. کاتولیک‌ها، مسلمانان و یهودیان ٪۵ باقیمانده جمعیت دانمارک را تشکیل می‌دهند. بیشتر مسلمانان از کشورهای خاورمیانه به دانمارک کوچ کرده‌اند.

/ 0 نظر / 61 بازدید