دستیابی متخصصان ایرانی به فن‌آوری طراحی و ساخت پردازنده

دستیابی متخصصان ایرانی به فن‌آوری طراحی و ساخت پردازنده


متخصصان یک شرکت داخلی از انجام کامل مراحل مختلف طراحی و ساخت تراشه پردازنده رایانه‌یی 32 بیتی برای نخستین بار در کشور خبر دادند.

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران ، از ایسنا، آرش رادمند از مجریان پروژه ساخت این پردازنده (پرسسور) اظهار داشت: این پردازنده با حمایت‌های مرکز صنایع نوین وزارت صنایع و توسط کارشناسان و مهندسین شرکت نیمه رسانا پارسه، به طور کامل در داخل کشور طراحی و ساخته شده است.

این پردازنده که «آریستو» (ARISTO) نام دارد، برای انطباق با استانداردهای بین‌المللی و قابلیت عرضه و رقابت با سایر پردازنده‌های موجود در بازار، بر مبنای یک معماری آزاد (SPARC) طراحی و ساخته شده است، با فرکانس 150 مگا هرتز کار می‌کند و می‌تواند در پروژه‌های مخابراتی، خودروسازی، اتوماسیون صنعتی، سیستم‌های رباتیک و هوش مصنوعی، شبکه‌های رایانه‌یی و انتقال اطلاعات و ... کاربرد وسیعی داشته است.

وی تصریح کرد: تاکنون استفاده از پردازنده‌های موجود ( از قبیل پردازنده‌های خانواده MIPS,ARM و ... ) در پروژه‌های داخلی به دلیل نبود رابطه تجاری مناسب بین ایران و کشورهای تولید کننده این محصولات، میسر نبود، که با وجود یک پردازنده استاندارد که در داخل کشور طراحی شده، این مشکل به طور کامل برطرف شده است. در حال حاضر، این امکان وجود دارد که جزئیات طراحی این پردازنده (در حد IP CORE) به همراه مستندات کامل آن در اختیار متخصصان داخلی و خارجی قرار گیرد تا بتوانند از آن در طراحی پروژه‌های بزرگ که نیازمند پیاده سازی سیستم‌های EMBEDDED هستند، استفاده کنند.

رادمند در ادامه گفت: به همراه این پردازنده مجموعه کاملی از نرم افزارها و سخت افزارها ارائه شده است. کامپایلر gcc که یک کامپایلر شناخته شده زبان C است به صورت خاص برای این پردازنده بهینه سازی شده است. ضمن آن که یک محیط نرم افزاری فوق العاده قدرتمند برای اشکال‌زدایی برنامه‌ها آماده شده است.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: این پردازنده به سیستم عامل همزمان قدرتمند eCOS مجهز است که می‌تواند بسته به نیاز مصرف کننده تا مقدار قابل ملاحظه‌ای کوچک سازی شود. در کنار همه اینها یک بورد آزمایشگاهی متشکل از پردازنده ایرانی و مقادیر قابل توجهی از سخت افزارها و درگاه‌های جانبی برای استفاده متخصصان و دانشجویان آماده شده است.

رادمند در پایان از دانشگاه‌ها و بخش‌های صنعتی کشور دعوت کرد از مزایای پردازنده ایرانی، برای بومی سازی ادوات و ملزومات صنایع مختلف استفاده کنند.

/ 0 نظر / 244 بازدید