وزیر دفاع خبر داد دستیابی ایران به فناوری تصویربرداری سه بعدی از بستر دریا

سردار محمد مصطفی نجار از دستیابی وزارت دفاع به ناوگان پیشرفته نقشه برداری دریایی خبر داد.
    به گزارش اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، سردار نجار در آیین افتتاح این ناوگان پیشرفته دریایی با اشاره به توانمندی های وزارت دفاع در عرصه دریا، آغاز به کار ناوگان هیدروگرافی سازمان جغرافیایی وزارت دفاع را که مجهز به آخرین تجهیزات پیشرفته هیدروگرافی و جمع آوری اطلاعات فیزیک و شیمی آب است، گام مهمی در صنعت نقشه برداری کشور ارزیابی کرد.
    وزیر دفاع، عمق یابی و تهیه نقشه های آب نگاری در مقیاس مختلف از آب های سرزمینی و بین المللی تا 20برابر سرعت تهیه نقشه نسبت به روش های کلاسیک و تجهیزات قدیمی، تصویربرداری سه بعدی از بستر دریا و اشیاء و اجسام غرق شده، برداشت اطلاعات شوری، چگالی آب در لایه های مختلف عمق و اندازه گیری مولفه های جریان آب از قبیل مقدار، سرعت، طبقه بندی جنس بستر دریا و بررسی عناصر موجود در آب دریا را از ویژگی های ناوگان جدید نقشه برداری سازمان جغرافیایی وزارت دفاع برشمرد.
    سردار نجار تصریح کرد: امروز با آغاز به کار این ناوگان، سازمان جغرافیایی وزارت دفاع علاوه بر این که به دید وسیعی در اعماق دریاها و همچنین انجام فرآیند جریان سنجی و تعریف مدل دقیق جریان در دریا دست یافته، توانایی موثری را هم در زمینه پدافند و آفند در دریاها برای نیروهای مسلح ایجاد کرده است.
    این ناوگان بزرگ هیدروگرافی توانسته با تجهیز بانک اطلاعات دریایی- جغرافیایی ملی به اطلاعات ذی قیمتی که پیش از این پنهان بود، دست یابد و خدمات نوین و بسیار پیشرفته ای در عرصه نقشه برداری دریایی به مشتریان خود عرضه نماید.
    سردار نجار ارایه خدمات غیرنظامی شامل تهیه نقشه های بزرگ مقیاس جهت سازه های دریایی نظیر اسکله، سکو، بنادر، جمع آوری اطلاعات جزر و مد در راستای تولید انرژی، تهیه نقشه های خطوط کشتیرانی، تهیه مدل سه بعدی از بستر دریا به منظور عملیات عمرانی نظیر لوله گذاری سکوهای نفتی و اسکله ها، مونیتورینگ رودخانه، سدها و حوضچه های آبی برای لایروبی و نظارت بر عملیات لایروبی را از دیگر توانمندی های ناوگان جدید نقشه برداری سازمان جغرافیایی وزارت دفاع اعلام کرد.
    وی با بیان این که راه اندازی این ناوگان پیشرفته اگر قرار بود قبل از پیروزی انقلاب و به دست مستشاران آمریکایی صورت گیرد حداقل 14سال به طول می انجامید، تصریح کرد: این طرح بزرگ ملی در کمتر از یک سال به دست متخصصان و پژوهشگران غیرتمند و اقتدارآفرین وزارت دفاع اجرا و امروز شاهد بهره برداری از آن هستیم.
    وزیر دفاع در پایان، با تبریک این موفقیت بزرگ به محضر فرماندهی معظم کل قوا، ملت شریف ایران و نیروهای مسلح و متخصصان سختکوش وزارت دفاع، توسعه و پیشرفت همه جانبه در عرصه های مختلف صنایع دفاعی را از برکات و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران دانست.
    آرم سپاه روی ناو آمریکایی
    سردار نورعلی شوشتری جانشین فرماندهی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نیشابور با بیان این که مسئولان کشور با دقت تمام تحرکات و کوچکترین تغییرات دشمن را زیر ذره بین دارند به موضوع حک کردن آرم سپاه بر روی بدنه یکی از ناوهای آمریکایی در خلیج فارس اشاره کرد و گفت: این حرکت بدان معناست که اگر لازم باشد می شود فضا را برای این ناوها ناامن کرد.
    کاهش تعداد شناورهای خارجی در خلیج فارس
    یک مقام آگاه نظامی از کاهش شناورهای بیگانه در منطقه خلیج فارس و دریای عمان نسبت به ماه های گذشته خبر داد.
    وی به خبرنگار فارس گفت در حال حاضر 96فروند شناور بیگانه در این منطقه حضور دارند که بخش قابل توجهی از آنها را کشتی های سوخت رسان، پشتیبانی و لجستیک تشکیل می دهند.
    این مقام آگاه با اشاره به این که تمام تحرکات شناورهای خارجی را در منطقه به دقت تحت نظر داریم گفت: مانورهایی که اخیرا توسط کشورهای خلیج فارس انجام شده یا در حال انجام است، طبق برنامه های از قبل اعلام شده و جزو برنامه های سالانه این کشورها بوده است.
    وی تاکید کرد: در حال حاضر ناو آمریکایی آیزنهاور در حال تردد به دریای عمان و اقیانوس هند می باشد.

/ 0 نظر / 24 بازدید