ساخت موفق نمونه آزمایشی پیگ هوشمند برای لوله های ۳۰ اینچ گاز

مدیر منطقه چهار عملیات انتقال گاز از ساخت موفق نمونه آزمایشی پیگ هوشمند برای بهره گیری در لوله های با قطر ۳۰ اینچ به وسیله متخصصان ایرانی خبر داد.

مجتبی شیخ بهایی در گفت و گو با خبرنگار شانا با تاکید بر پر هزینه بودن عملیات پیگ رانی هوشمند خطوط انتقال گاز افزود: از آنجا که انجام یک کیلومتر پیگ رانی هوشمند در خطوط انتقال گاز به طور میانگین، بیش از یکهزار و ۵۰۰ دلار هزینه دارد، از این رو ساخت این دستگاه با هدف بومی کردن فناوری آن در داخل کشور مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان این که نمونه آزمایشی پیگ هوشمند به وسیله متخصصان داخلی، زیر نظر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران و با همکاری نظارتی منطقه چهار عملیات انتقال گاز برای لوله های ۳۰ اینچ ساخته شده است، تصریح کرد: دستیابی به فناوری ساخت این دستگاه در داخل می تواند ازخروج مقادیر زیادی ارز جلوگیری کند و صرفه جویی اقتصادی چشمگیری را نیز برای کشور رقم بزند.

شیخ بهایی گفت: از آنجا که این فناوری در داخل کشور هنوز به طور کامل بومی نشده است نشده و انجام آن به وسیله شرکت های خارجی و با صرف هزینه های زیاد انجام می شود، از اینرو ساخت پیگ هوشمند و بومی کردن فناوری آن،از مدت ها قبل در بخش پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران مورد توجه قرار گرفت.

مدیر منطقه چهار عملیات انتقال گاز با اشاره به این که قرارداد ساخت پیگ هوشمند برای لوله های با قطر ۳۰ اینچ، میان مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران و یک شرکت ایرانی امضا شده است، تصریح کرد: دراین ارتباط، منطقه چهارعملیات انتقال گاز نیزهمکاری های فنی و نظارتی قابل توجهی برای به ثمر رسیدن این طرح داشته است.

وی همچنین از پیشرفت 100 درصدی نمونه سازی پیگ هوشمند برای لوله های ۲۰ اینچ خبر داد و افزود: نمونه پیگ هوشمند ساخته شده که به وسیله متخصصان یک شرکت ایرانی ساخته شده است، بزودی درحد فاصل تبریز ـ زنجان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

شیخ بهایی با بیان این که پیگ رانی هوشمند هم اکنون به عنوان یک پروژه تحقیقاتی تعریف شده است و سرمایه گذاری چشمگیری نیز برای آن شده است، تصریح کرد: در حال حاضر نخستین پیگ هوشمند ساخت داخل مورد آزمایش قرار گرفته است و با مثبت بودن نتایج حاصل از آن انتظار می رود بتوان با بومی کردن این فناوری، ضمن رهایی از وابستگی، از خروج مقادیر زیادی ارز از کشور نیز جلوگیری  کرد.

مدیر منطقه چهار عملیات انتقال گاز با بیان این که انجام پیگ رانی هوشمند علاوه بر مشخص کردن معایب داخل خطوط انتقال گاز، راندمان انتقال را نیز افزایش خواهد داد، گفت: در سال گذشته، بیش از ۳۰۰ کیلومتر از خطوط زیرپوشش در این منطقه عملیاتی پیگ رانی هوشمند شد و امسال نیز برای یکصد کیلومتر برنامه ریزی شده است.

وی همچنین، پیگ رانی معمولی (جاروبک رانی یا تمیز کردن داخل خطوط انتقال) را یکی دیگر از راهکارهای افزایش راندمان انتقال گاز در خطوط لوله برشمرد و افزود:این نوع پیگ رانی، تمیز کننده لوله به شمار می آید و به همین منظور در سال گذشته حدود یکهزار کیلومترخط لوله انتقال گاز درمنطقه چهار عملیات انتقال گاز پیگ رانی معمولی شد.

شیخ بهایی افزود: امسال نیز برای پیگ رانی ۵۰۰ کیلومتر خط لوله انتقال گاز دراین منطقه عملیاتی برنامه ریزی شده که ۲۵۰ کیلومتر آن انجام شده است.

وی همچنین به ساخت سیستم مشخص کننده محل پیگ تمیز کننده(Pig Locator ) در این منطقه عملیاتی اشاره کرد و گفت: با بهره گیری از این سیستم پیچیده که به دیگر بخش های صنعت نفت نیز عرضه شده است، موقعیت پیگ در داخل خطوط انتقال مشخص می شود.

شیخ بهایی تصریح کرد: بهره گیری از این سیستم این امکان رافراهم می آورد تا در صورت توقف پیگ در داخل لوله، بتوان بسرعت درمحل توقف پیگ حاضر شد و از قطع احتمالی جریان قطع گاز در داخل خطوط انتقال پیشگیری کرد.

مدیر منطقه چهارعملیات انتقال گاز تصریح کرد:استفاده از سیستم مشخص کننده پیگ در خطوط انتقال، همچنین این امکان فراهم می آورد تا در صورت بروز مشکل در داخل خطوط، دسترسی به محل مورد نظر آسان و سریع انجام پذیرد.

 

/ 0 نظر / 117 بازدید