ایران به قطب تحقیقات بیوتکنولوژی منطقه تبدیل شده است

18 نفر از پژوهشگران پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران با امضای نامه‌ای دستاوردهای این موسسه علمی را در سه سال گذشته تشریح کردند.
در این نامه آمده است: با توجه به اهمیت و جایگاه زیست فناوری در جهان و نقش بی‌بدیل آن در حل مشکلات بشری، بویژه توسعه بخش کشاورزی، در یک دهه اخیر زیست فناوری کشاورزی جایگاه ویژه‌ای بین مدیران ارشد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران داشته و بارها از سوی مقام معظم رهبری و مسئولان بلند‌مرتبه نظام مورد حمایت و تاکید قرار گرفته است.
در این بیانیه که از سوی محققان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران منتشر شده، آمده است حرکت همه‌جانبه‌ای از نظر ایجاد زیرساخت لازم از قبیل تاسیس موسسات و پژوهشکده‌های تخصصی از جمله تهیه و تامین تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی و تربیت و آموزش نیروی انسانی از سوی دستگاههای مسئول به عمل آمده است.
در این نامه تاکید شده است: ایجاد پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران و پژوهشگاه‌های منطقه‌ای با توجه به نقش و اهمیت این فناوری در بخش حل مشکل کشاورزی و حرکت در جهت خودکفایی و تامین امنیت غذایی و توسعه پایداری کشاورزی بوده است.
در نامه پژوهشگران آمده است: رشد بیش از 100 درصد پروژه‌های تحقیقاتی در پژوهشکده‌های بیوتکنولوژی کشاورزی که از 90 پروژه در سال 84 به بیش از 185 پروژه در سال 87 رسیده است که در این بین بیشترین رشد مربوط به پروژه‌های مرتبط با مهندسی ژنتیک و گیاهان تراریخته است، همچنین دستیابی به فناوری تولید پنبه تراریخته (تغییر ژن یافته) مقاوم به کرم قوزه و قارچ ورتیسیلیوم و دستیابی فناوری تولید سیب‌زمینی تراریخته مقاوم به بید سیب‌زمینی از دیگر دستاوردهای این پژوهشکده است.
پژوهشگران در این نامه آورده‌اند، انتقال دانش فنی به منظور تولید تجاری ریزغده سالم یکنواخت و عاری از بیماری سیب‌زمینی به روش کشت بافت که منجر به خودکفایی در تولید مینی‌ تیوبر در بالاترین طبقه بذری در کشور شد.
همچنین دستیبابی به دانش فنی تولید تجاری پایه‌های سیب مالینگ به روش کشت بافت و انتقال ‌آن به بخش خصوصی که با اجرای این برنامه‌ ظرف چند سال امکان بازسازی کلیه نهالستانهای سیب در کشور و افزایش صددرصد تولید محصول سیب فرآهم می‌شود که گامی در جهت صادرات سیب درختی خواهد بود.
پژوهشگران مؤسسه بیوتکنولژی کشاورزی در این نامه آورده‌ اند: یکی دیگر از دستاوردهای این مؤسسه دستیابی به دانش‌ فنی تولید تجاری گیاهچه‌های گل رز از طریق کشت بافت است، تهیه شناسنامه مولکولوی ارقام گیاهان باغی مهم از طریق انگشت‌نگاری DNA و دستیابی به دانش‌ فنی تولید اولین قند رژیمی (گالاکتو الیگو ساکارید) از لاکتوز ضایعات شیر در ایران که مراحل پایلوت آن برای بهینه کردن تولید صنعتی در دست اقدام است.
همچنین پژوهشگران آورده‌اند: دستیابی به دانش فنی تکثیر برخی از ارقام مهم خرما به روش کشت بافت، دستیابی به فن‌آوری تولید سیلیمارین (دارای خاصیت ضد هپاتیت) از گیاه خارمریم و ایجاد اولین رقم گل رز ایرانی به نام ABRII با روشهای نوین بیوتکنولوژی از دستاوردهای پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی است.
در این نامه آمده است: معرفی کود و سم بیولژیک از سویه میکروبی استرپتومایسیس، معرفی سم بیولوژیک از سویه بومی باکتری BT کنترل کننده نماتد آفات پروانه‌ای و سخت‌بال پوش و دستیابی به پروتکل تولید انبوه کشت بافت گیاه آلوئه ورا و لیلیوم و نیز دستیابی به پروتکل تولید انبوه کشت و بافت گیاه استویا از دست‌آوردهای این پژوهشکده به شمار می‌رود.
دستیابی به پروتکل ریز ازدیادی مکزیکن و پرشین لایم از طریق کشت بافت. طراحی و ساخت فتوبیوراکتور انحصاری با توان تولید همزمان جلبک‌های با مصرف غذایی، دارویی و آب شیرین و رشد چشمگیر تولیدات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی به گونه‌ای که میانگین رشد سالیانه تولیدات علمی در 3 سال اخیر نسبت به قبل از آن 324درصد و رشد مقالات علمی پژوهشی 327 دصد بوده است.
همچنین رشد سالانه چاپ مقالات در مجلات معتبر بین‌المللی از رشد 500 درصدی حکایت دارد.
پژوهشگران آورده‌اند: ثبت 12 مورد اختراع در سه سال اخیر در اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی، کسب رتبه نخست از نظر تعداد مقالات ISI نسبت به سایر پژوهشگران، برگزاری 35 کارگاه آموزشی ملی و بین‌المللی جهت ارتقای سطح علمی متخصصان زیست‌فناوری در طی سه سال گذشته و تضمن برنامه راهبردی تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی برای اولین بار در کشور از دیگر دستآوردها به شمار می‌رود.
همچنین تدوین و اجرای برنامه 5 ساله پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، اجرای عملیات ساخت مجموعه پژوهشگاه فنآوریهای نوین کشاورزی در کشور با وسعت 18 هزار متر مربع و برگزیده شدن پژوهشکده بیوتکنولوژی به عنوان مرکز هماهنگ کننده شبکه مراکز بیوتکنولوژی کشاورزی 10 کشور عضو اکو و ABN از دیگر توفیقات این مؤسسه بوده است.
پژوهشگران پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران که این نامه را امضا کرده‌اند کسب جایزه ملی محیط زیست ایران، راه‌اندازی کتابخانه دیجیتالی و دریافت گواهی استاندارد ایزو 9001 و ایجاد اولین بانک اطلاعات تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی به صورت دیجیتالی حاوی بیش از 2 هزار کتاب لاتین بیوتکنولوژی، 50 نشریه بین‌المللی و 100 نرم‌افزار عمومی و تخصصی و تهیه بانک اطلاعاتی پروژهها و طرحهای در دست اجرا و شرکت در 20 نمایشگاه پارک‌های فناوری از دیگر فعالیت‌های این مؤسسه به شمار می‌رود.
در این نامه آمده است: طراحی و پیشنهاد تشکیلات پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران و تصویب و ابلاغ آن از سوی مراجع ذی‌صلاح که منجر به توسعه 4 بخش تحقیقاتی بیوانفورماتیک، زیست‌شناسی سیستم‌ها و ایجاد بخش نانو فناوری کشاورزی و تصویب تشکیلات 3 پژوهشکده منطقه‌ای وابسته در مراکز استانهای اصفهان، تبریز و رشت شده است.
همچنین رشد چشمگیر کمی و کیفی نیروی انسانی متخصص در پژوهکشده در 3 سال اخیر اتفاق افتاده است و این موارد بخشی از دستاوردهای حاصل در حوزه زیست فناوری کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی که به صورت اختصار شرح داده شد.

/ 0 نظر / 23 بازدید