شیلات ایران: به زودی به فن‌آوری تکثیر و پرورش شاه میگو

رییس موسسه تحقیقاتی شیلات ایران اعلام کرد به زودی به فن آوری تکثیر و پرورش شاه میگو دست خواهیم یافت.

دکتر"عباسعلی مطلبی"، روز سه‌شنبه در نشستی با خبرنگار گروه علمی ایرنا گفت این موسسه طرح تحقیقاتی ویژه‌ای را در زمینه تکثیر، تغذیه و پرورش شاه میگو آغاز کرده است که درپی آن به‌زودی به فناوری تکثیر و پرورش اینگونه آبزیان دست خواهد یافت.

او، تکثیر و پرورش میگو و سایر سخت پوستان، بررسی نوسان‌های عوامل محیطی و تاثیر آن بر منابع آبزی، طرح‌های کاربردی در زمینه بیولوژی و ارزیابی ذخایر آبزیان را از جمله طرح‌های در دست اقدام موسسه تحقیقاتی شیلات ایران نام برد.

به گفته مطلبی، تکثیر و پرورش لارو و نوزاد صدف مروارید ساز لب سیاه، دستیابی به بیوتکنیک پرورش و تکثیر ماهی کمیاب "گطان" در جنوب کشور، تکثیر و پرورش ماهی "شیربت"، تغییر جنسیت در ماهی "صبیتی"، دستیابی به بالاخره تکنیک مولدسازی و تکثیر مصنوعی ماهی کفال و ماهی سفید فرم پائیزه در شمال کشور از جمله دستاوردهای تازه محققان موسسه تحقیقات شیلات ایران به شمار می‌رود.

وی، همچنین از تولید خاویار توسط مولدان پرورشی ماهی اوزون برون توسط محققان موسسه تحقیقات شیلات ایران در ماه‌های اخیر سخن گفت و یادآور شد:
فعالیت‌های یاد شده در حفظ و بازسازی ذخایر گونه اوزون برون موثر است و اقداماتی نیز در زمینه گونه فیل ماهی برای تکثیر مصنوعی این گونه آبزیان در دست اجرا است.

رییس موسسه تحقیقاتی شیلات ایران، تکثیر گونه "گربه ماهی" در شمال کشور را از جمله عمده‌ترین دستاوردهای تحقیقاتی موسسه متبوع خود ذکر کرد و گفت این موسسه همچنین در زمینه تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری به دستاوردهای ارزشمندی دست یافته است.

به گفته مطلبی، موسسه تحقیقاتی شیلات ایران تحقیقات مشترک دیگری در زمینه ماهی حلوا با همکاری محققان کشور کویت و یک طرح تحقیقاتی نیز با همکاری مشترک دانشگاه "تولوز" فرانسه در دست اقدام دارد.

رییس موسسه تحقیقات شیلات ایران توضیح داد: توجه به تولید فرآورده‌های مختلف آبزیان از رویکردهای اصلی طرح‌های تحقیقاتی این موسسه است و در حال حاضر با همکاری این موسسه و کشور هلند، تولید ‪۹‬فرآورده آبزیان از جمله بستنی، اسنک، پنیرماهی، برگرماهی، استیک و سوسیس ماهی در کشور آغاز شده است.

به گفته مطلبی در سال گذشته تعداد ‪۱۶۹‬طرح تحقیقاتی توسط موسسه تحقیقاتی شیلات به مرحله اجرا درآمد و شمار طرح‌های سال جاری به ‪۱۵۸‬مورد می‌رسد.

/ 0 نظر / 113 بازدید