معرفی کشور انگلستان

 

انگلستان

 

بریتانیا و ایرلند شمالی به مجموعه‌ای متشکل از انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلندشمالی اطلاق می‌شود. این کشور در منابع فارسی اغلب به طور خلاصه انگلیس خواندهمی‌شود.

انگلیس در سواحل شمال‌غربی اروپا قرار دارد و شامل دو جزیره اصلی است. یکی کهاسکاتلند، ولز و انگلیس را در خود جای داده و دیگری ایرلند شمالی را.

این کشور با کانال مانش از فرانسه که در غرب آن قرار دارد جدا می‌شود. آب وهوایی نسبتا سرد دارد و پایتخت آن، لندن، لقب مه‌آلود را با خود یدک می‌کشد.

این کشور هنوز به کشورهای عضو اتحادیه اروپا نپیوسته است. واحد پول آن پوند استو مقیاس‌های وزن و طول آن سیستم غیرمتریک.

دولتمردان آن می‌گویند پیش از آنکه پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا بهرفراندوم گذاشته شود باید مجموعه‌ای از اتفاقات اقتصادی در این کشور روی دهد.

انگلیس مجموعه‌ای از فرهنگی‌های متفاوت است. در طول سال‌های گذشته افراد زیادیاز ملیت‌های گوناگون به ویژه هندی، بنگلادشی و چینی به این کشور مهاجرت کرده‌اند. لندن، این روزها بیشتر شبیه به شهری چند ملیتی است تا شهری انگلیسی.

با این حال با دور شدن از مراکز بزرگ جمعیتی، هنوز بافت سنتی انگلیسی در اینکشور حفظ شده است.

در انگلستان دموکراسی پارلمانی حاکم است. البته نظام آن پادشاهی است و ملکه به صورتفرمایشی در بالاترین مکان کشور نشسته است. نخست‌وزیر رئیس دولت و تصمیم‌گیرنده درامور سیاسی است.

ملکه آن در حال حاضر الیزابت دوم است و نخست وزیر آن گردون بروان. این کشور یکیاز بزرگترین مستعمرات دنیا را در طول سالیان طولانی داشته و هم‌اکنون 14 منطقه تحتسلطه در دریاهای دور دارد.

انگلیسی‌ها ضرب‌المثلی دارند که می‌گوید: «خورشید هیچ‌گاه در سرزمین بریتانیاغروب نمی‌کند.» که کنایه از مستعمره‌های فراوانشان است.

اقتصاد

زغال سنگ که در صنعت تولید برق به‌کار می‌رود مهمترین ماده معدنی آن است. نفت وگاز طبیعی که در مراکز صنعتی، تجاری و مسکونی به مصرف می‌‌رسند، و منیزیم، فسفاتمس و آنتیموان از دیگر منابع آن است.

سالانه 2.3 میلیارد کیلو وات برق از این کشور به دیگر کشورها صادر می‌شود. (آمارهای سال 2004 میلادی) تولید نفت در این کشور 2.075 میلیون بشکه در روز است ومصرف داخلی آن 1.827 میلیون بشکه. روزانه 1.956 میلیون بشکه نفت که به نفت برنتمشهور است از این کشور صادر می‌شود.

انگلیسی‌ها همچنین روزانه 1.654 میلیون بشکه نفت وارد کشورشان می‌کنند که معمولاهمین نفت است که در این کشور برای مصرف داخلی به کار می‌رود.

شرکای تجاری انگلیس در بخش صادرات آمریکا 13.9 درصد، آلمان 10.9 درصد، فرانسه 10.4 درصد، ایرلند 7.1 درصد، هلند 6.3 درصد، بلژیک 5.2 درصد و اسپانیا 4.5 درصداست.

آنچه انگلیس صادر می‌کند شامل کالاهای تولیدی، سوخت، مواد شیمیایی و دارویی،غذا، نوشیدنی و تنباکوست.

مهمترین شرکای تجاری انگلیس در بخش واردات آلمان 12.8 درصد، آمریکا 8.9 درصد،فرانسه 6.9 درصد، هلند 6.6 درصد، چین 5.3 درصد، نروژ 4.9 درصد و بلژیک 4.5 درصداست.

تولید ناخالص داخلی آن در سال 2006 میلادی بر اساس اعلام بانک جهانی 1.928تریلیون دلار بود. 75 درصد این تولید در بخش خدمات است و 24.1 درصد آن در بخش صنعت.

 

/ 0 نظر / 12 بازدید